E-Ticaret Başlangıç Rehberi

E-Ticaret Başlangıç Rehberi – Nereden Başlamalı

Mutlaka herkesin en azından bir kez geçmiştir e-ticaret ile bir şeyler satmak. Bunu gerçekleştirmek için ilk aşamada Gittigidiyor, Sahibinden gibi sitelerden başlar bazıları. Ancak ilan fiyatlarından alınan yüksek ücretler, kesilen komisyonlar firmalara ağır gelir ve bir web-sitesi kurmaya yönelirler.

İşte bu noktada “1 günde e-ticaret sitenizi teslim ediyoruz, 1000 ₺’ye” şeklinde kampanyalar düzenleyen, piyasada sürüyle bulunan firmaların tuzağına düşer birçok satıcı. O 1000₺’nin üzerine komisyonlar, sertifikalar, hosting ücretleri vs. eklenir de eklenir. İşte bu yazımızda bir e-ticaret sitesinin oluşum aşamaları hakkında bilgiler vereceğim.

1 Günde E-Ticaret Sitesi

Öncelikle 1 günde e-ticaret sitesi teslim eden firmalar, daha önce hazırladıkları bir e-ticaret sitesini ve yönetim panelini herkese satarlar. Bu siteye siz herhangi bir eklenti yapmak istediğinizde (örneğin e-bülten ekleyip müşterilerinize kampanyalarınız vs. hakkında mail atmak istiyorsunuz) uçuk fiyatlar isteyerek sizden daha fazla ücret almaya çalışırlar. Bunun yanında sonuçta yeni kurulan web-sitesi olduğunuz için tanıtıma ihtiyacınız vardır, yani Google’da üst sıralarda çıkmaya ihtiyacınız vardır. Ancak bu firmaların birçoğu Google SEO’ya uygun değildir, ya da en azından Google tarafından bir WordPress ya da Magento kadar sevilemeyeceğini size garanti ederim. Eğer Google tarafından sevilen, size özel (WordPress ya da Magento olmayan) ve kaliteli bir e-ticaret sitesi yaptırmak isterseniz de en azından 10.000₺’yi gözden çıkarmanız gerekiyor. İşte tam da bu noktada WordPress, Magento ve onlara uygun her biri birbirinden güzel ve responsive (mobil uyumlu) temalar karşımıza çıkıyor. Onlarla beraber bu e-ticaret sitesini, hem kaliteli hem de 10.000₺’nin çok çok altında bir bütçeyle ortaya çıkarabiliyoruz.

Eğer WordPress ya da Magento’dan daha uygun, Google tarafından daha çok sevilen ve daha kaliteli bir e-ticaret sitesinin kurulamayacağını kabul ettiysek, site kurulduktan sonra ödeme alma, faturalandırma, sitenin güvenliğini sağlama gibi konulara yönelelim.

E-Ticaret Sitenizde Ödeme İşlemi

Ödeme almak için yöntem belirlemeden önce gerçekçi bir satış hedefi belirlemelisiniz. Çünkü iki farklı ödeme alma yönteminden bahsedeceğim, bunlar arasındaki tercih için bu hedefi belirlemek şart.

Sanal Pos

İlk ödeme yöntemi olarak hepimizin bildiği banka sanal posundan bahsedelim. Bir bankayla anlaşılır, sanal pos için ilk ödeme yapılır, sonrasında satış başına belli bir komisyon uygulanır. Bu yöntemin;

Avantajları

 • Uzun vadede, yüksek satış rakamlarında (yıllık 100.000₺ ve üstü) düşük maliyet.
 • Düşük komisyon.
 • Sanal posun alındığı bankanın kredi kartlarına taksit imkanı.

Dezavantajları

 • Bankaları sanal pos satışı için ikna etmek oldukça zordur. Daha önceki belirttiğim “1 günde teslim e-ticaret siteleri” satan firmalar tarafından kandırılan, Google’da üst sıralarda çıkamadığı için hedef kitlesine ulaşamayan, reklama bütçe ayırmayan ve yeterince satış yapamadığı için siteyi kapatmak zorunda kalarak sanal poslarını iade etmek isteyen firmalar, bankaları sanal pos satışında daha temkinli olmaya zorlamışlardır.
 • İlk yatırım maliyeti olarak firmalar için hatırı sayılır bir meblağ olan sanal pos ücretleri talep edilmektedir.
 • Satın alındığı banka haricindeki bankaların kredi kartlarına taksit imkanı sunmaması.
 • Kredi kartı bilgileri sizin web-sitenizde girilecekse eğer güvenliği siz sağlamak zorundasınız. Dolayısıyla SSL Sertifikası zorundasınız, onun da fiyatı minimum yıllık 40 TL. Bunun yanı sıra “1 günde teslim e-ticaret siteleri”nin güvenliği de tartışılır seviyededir, çünkü bu yazılımlar WordPress, Magento gibi yazılımların ekiplerine oranla çok küçük bir ekip tarafından yazıldığı için açıklarının saptanması kolay değildir ve hackerların saldırısına çok açıktır.

iyizico

İkinci ödeme yöntemimiz ise iyzico (https://www.iyzico.com). İyizico bünyesinde hemen hemen bütün bankaların sanal poslarını barındıran hizmet sağlayıcı bir firmadır. Biz bu firmaya kayıt olarak ödemelerimizi bu firma üzerinden alabiliyoruz. Yani müşteriler buraya ödeme yapıyor, bize nakit olarak ödemeyi iyizico 3 hafta sonra yapıyor. Ancak müşteriler alışveriş yaparken farklı bir siteye yönlendirilmediği için bizim sitemiz üzerinden kredi kartıyla alışveriş yapabiliyorlar. Bu yöntemin;

Avantajları

 • İlk yatırım maliyeti yoktur, yani sisteme giriş ve ödeme almaya başlamak için bir ücret ödemek zorunda değiliz.
 • Hemen hemen bütün kredi kartlarına taksit imkanı sunar.
 • Kredi kartı bilgilerini iyizico aldığı için bütün güvenlikten iyizico sorumludur.
 • Uzun vadede, düşük satış rakamlarında (yıllık 100.000₺ altı) düşük komisyon.
 • Hazır altyapı, açık kaynak, bütün hazır sistemlere (WordPress, Magento vs.) kolay uyumluluk
 • İyizico’nun referanslarına bakıldığında sahibinden.com, Dechatlon, Çiçek Sepeti gibi çok ünlü markaları görebiliriz.

Dezavantajları

 • Yüksek komisyon (işlem başı 0,25 TL [25 kuruş] + satılan ürün fiyatının %2,5’i). Bu yüksek komisyondan dolayı yıllık 100.000₺ üzeri satışta avantajını kaybediyor.

Sonuç olarak bir e-ticaret sitesi açmayı düşünüyorsanız satış hedefinizi belirledikten sonra e-ticaret sitenizin kurulumu için doğru adres olan Erdi ARIKAN’a danışabilirsiniz.
Yazılarımı aynı zamanda Facebook sayfamdan da takip edebilirsiniz: https://www.facebook.com/erdiarikanwebtasarim/

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Yorum Yazın