WordPress Tema Nedir

WordPress Tema Nedir?

“WordPress Nedir? Çağımızın En Güzel İcatlarından Biri” yazımızda WordPress’in öneminden bahsederken “WordPress Tema“larından bahsetmiştik. Bu yazımızda “WordPress Tema“ları hakkında genel bilgiler vereceğiz.

“WordPress Tema”larının Farkları?

WordPress tema“larını temel olarak ücretli ve ücretsiz temalar olarak ikiye ayırabiliriz. Ücretsiz olan temalarda “ucuz etin yahnisi yavan olur” atasözündeki gibi güncelleme almadığı için ve üzerine çalışılmadığı için hatalarla ve bozukluklarla karşılaşıldığı gibi, eklenti destekleri de yetersiz olduğu için kullanımları rahat değildir.
Ücretli olan temalar ise kullanılacak olan sektörlere göre özelleşmekte olup (sağlık, turizm, inşaat vb.) ihtiyaçlara cevap vermektedir. Elbette ki örneğin bir temanın demosu sağlık üzerine yapılmış olsa da bu temadaki görseller ve yazılar değiştirilerek rahatlıkla bambaşka bir web-sitesine çevrilebilir.

Tema Seçimi Yapılırken Dikkat Edilecek Hususlar

Tema seçimi yapılırken dikkat edilecek en önemli husus temanın yüklenme hızı ve ihtiyaçlara cevap verebilmesidir. Bu konuda premium temalar ücretsiz temaların önüne geçmektedir. Şu bir gerçektir ki bu temalar onlarca kişilik ekip tarafından uzun süreli çalışmanın sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bu da şunu gösteriyor ki her bakımdan bir premium tema özel olarak tasarlanmış temadan daha fazla istekleri karşılamaktadır.

Tema Hız Testi Nasıl Yapılır?

Örneğin bir fotoğrafçının web sitesi yapılacak olsun. Premium tema konusunda muazzam bir kaynak olan ThemeForest üzerinden anlatımımıza devam edelim. İlk olarak sitede “Photography Responsive WordPress” olarak arayalım.

Çok satılan temalara göre sıralayıp “photography responsive wordpress” araması için en çok satan temayı inceleyelim.

Aşağıda da görüldüğü gibi en çok satan Avada isimli tema. Bu temayı inceleyelim.

Temanın demosunu görüntülemek için önizleme resmine tıklayalım.

Yapacağımız incelemenin daha doğru olması amacıyla yukarıdaki syah “satın al” bandını kapatalım.

Siyah bandı kapattıktan sonra menüdeki “Demos” butonuna tıkladığımızda bu temayla yapılmış-yapılabilir demolar görüntülenecektir. Bu demoların tamamını tek bir sefer satın alımla elde edebiliyoruz. Yani aslında bir temayla birden fazla temaya sahip olabiliyoruz.

Şimdi demolar arasında “Fotoğrafçılık” için uyumlu bir tema seçelim. Örneğin “Avada Photo Light”ı seçmiş olalım ve bu demonun hızını test edelim. Bunun için demoyu açtıktan sonra adres çubuğundaki adresi seçip kopyalayalım.

Bu kopyalanan adres, hız test sitesi olan Pingdom Tools sitesindeki yazı kutusuna yapıştırıp teste başlayalım.

Test sonucunda çıkan değerlere göre tema hız bakımından 89 (B) puan almıştır. Bu da temanın oldukça hızlı ve yeterli olduğunu göstermektedir. İşte yazıda bahsedilen premium sınıfında olan temalar bu şekilde hız isteklerini de sorunsuz karşılamaktadır. Premium tema seçimi sitenizin hızını arttıracaktır. Bu sayede ziyaretçileriniz kusursuz bir deneyim yaşarken Google’da da üst sıralara çıkabileceksiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Yorum Yazın